13 marca 2010

21. FREE - nie nabierzesz mnie!

Obrazek FREEJak już większości użytkownikom serwisu chomikuj.pl wiadomo, prowadzę listę free transferów dostępną TUTAJ. Każdy zapisany użytkownik, otrzymuje do niej link co pozwoli mu zobaczyć profile z włączoną opcją FREE. W związku z tym otrzymuję od Was sporo zapytań odnośnie działania funkcji FREE. Było to dla mnie motywatorem do napisania niniejszego artykułu, poradnika :)


Do czego służy opcja FREE?

Włączenie tej funkcji w wybranym folderze lub całym profilu, umożliwia darmowe pobieranie plików, między innymi przez wszystkich gości (niezarejestrowanych i niezalogowanych użytkowników). Jeżeli opcja ta jest wyłączona, goście mogą pobierać pliki o maksymalnej wielkości do 5MB. Śmiało możemy zatem powiedzieć, że opcja FREE jest bardzo pożądana przez odwiedzających nas gości (niezarejestrowanych użytkowników). Opcja włączenie FREE jest zawsze na dole w każdym folderze:

Co daje opcja FREE użytkownikom serwisu chomikuj.pl ?

Przede wszystkim, brak zużycia własnego transferu. Jeżeli wchodzimy na profil, który ma włączoną opcję FREE, pobierasz pliki na koszt (transfer) osoby, która włączyła tą właśnie opcję. W tej sytuacji, Twój limit pozostaje nienaruszony.


FREE - wcale nie za FREE?

Tutaj dochodzimy do sedna tego tematu. Czy zdarzyło Ci się wejść do folderu, w którym była włączona opcja FREE, ale po ściągnięciu pliku, ubyło Ci transferu? Myślę, że przynajmniej raz mogło Ci się to przydarzyć. I właśnie w tej sprawie otrzymuję od Was ciągłe zapytania. Po czym poznajemy że ktoś włączył FREE. U góry w danym folderze widzimy ikonkę FREE:
Zacznijmy od podstaw, czyli własnego transferu. Jako użytkownik serwisu chomikuj.pl, posiadasz tygodniowy transfer do wykorzystania na pobieranie plików.

Konto FRIEND - limit 50MB tygodniowo
Konto CHOMIK EXPLORER - limit 3GB tygodniowo
Konto CHOMIK MANIAC - limit aż 10GB tygodniowo!
Krótkie wyjaśnienie: 1024MB (megabajty) = 1GB (gigabajt)

Jeżeli teraz włączysz opcję FREE, odwiedzający Cię użytkownicy, lub przypadkowi niezarejestrowani goście, będą ściągać pliki na koszt Twojego transferu!. W praktyce oznacza to, że jeżeli ktoś ściąga od Ciebie plik na przykład o wielkości 700MB, to właśnie o tą ilość pomniejszy się Twój tygodniowy transfer!.


Skończył się limit tygodniowego transferu?

I tu jest pies pogrzebany. Masz włączoną opcję FREE, ale co z tego, skoro skończył Ci się transfer? Użytkownicy widzą, że masz włączone FREE i myślą, że pobiorą plik za darmo, ale tak nie będzie. System, nie ma skąd Ci odjąć transferu, więc tego nie robi. Opcja FREE jednak widnieje i co teraz? Jeżeli będziesz nieuważny(a), jako zalogowany użytkownik serwisu chomikuj.pl, po prostu stracisz swój własny transfer. System zobaczy, że osoba, która włączyła FREE nie ma wystarczającej ilości transferu, ale ma ją osoba, która próbuje pobrać plik, zatem ilość MB lub GB odpowiadająca wielkości pobieranego pliku, zostanie Ci odjęta z własnego transferu.


FREE transfer - oszustwo czy jednak nie oszustwo?

W takiej sytuacji jak wyżej, często inni użytkownicy skarżą mi się na innych, że oszukują, są nieuczciwi, ponieważ informują, że mają włączoną opcję FREE, a jednak pobieranie odbywa się na koszt pobierających. Poniekąd tak właśnie jest, ale są użytkownicy, którzy nie wiedzą o tym, że skończył im się transfer! Przykład: włączamy opcję FREE, mamy do dyspozycji 10GB. Ludzie ściągają za darmo pliki, a my tymczasem poszliśmy sobie do pracy (dzień jak co dzień ;-) Tak się składa, że po 4 godzinach skończył się nasz transfer, ale my się o tym nie dowiemy. Będziemy wiedzieli dopiero wtedy, kiedy się zalogujemy i zobaczymy co się dzieje. Nikt nas przecież teraz nie może oskarżać o oszustwo prawda? Nie mieliśmy złych intencji, a jednak możemy zostać posądzeni o nieuczciwość.


Jak się ustrzec, przed posądzeniem o nieuczciwość?

Jeżeli nie masz czasu na kontrolę swojego free transferu, napisz WIDOCZNĄ informację, że udostępniasz FREE do wyczerpania!. Jeżeli już włączysz FREE szczególnie na duże pliki (np. filmy), licz się z tym, że transfer może skończyć się nawet w kilka minut! (przy dużej popularności danego profilu). Jeżeli chcesz włączyć FREE na stałe, zrób to w folderze z plikami o mniejszej objętości jak np. tapety, dzwonki gsm, e-booki, ewentualnie mp3. Z filmami, grami i dużymi objętościowo plikami, bądź ostrożny - kontroluj swój stan dostępnego limitu transferu. W miarę możliwości, staraj się logować na swój profil każdego dnia.


Jak nie dać się nabrać na FREE?

Wbrew pozorom to dziecinnie proste. Jeżeli będziesz chciał(a) pobrać plik od osoby z włączoną opcją FREE, a ta osoba nie będzie posiadała wystarczającej ilości wolnego transferu, wówczas po kliknięciu w nazwę pobieranego pliku (w celu pobrania go), wyświetli się informacja, że pobieranie odbędzie się na koszt Twojego transferu.

Zrzut ekranu - informacja o wyczerpaniu transferu

Bardzo dużo osób nawet nie czyta tej informacji, nie zwraca na nią uwagi. Stąd później rodzą się nikomu niepotrzebne sytuacje. Pamiętaj zatem, serwis chomikuj.pl ZAWSZE poinformuje Cię przed faktycznym pobraniem pliku, o braku wolnego transferu ze strony osoby udostępniającej plik.


A jednak oszustwo za FREE!

Niestety wśród chomikowej społeczności, są osoby wykorzystujące fakt nieuwagi odwiedzających. Celowo włączają FREE nie mając transferu, a w rozmowach chomikowych (shoutbox), zostawiają informację, że u nich wszystko za free, pobieranie na ich koszt itp. Wszystko po to, by przyciągnąć jak największą liczbę osób. Po co to wszystko? Dlaczego może mu zależeć na jak największej liczbie odwiedzających? To bardzo proste. Taka osoba liczy, że może jednak ktoś coś ściągnie, dzięki czemu on otrzyma dodatkowe punkty, które później wymieni na transfer dla samego siebie, a przy okazji może ktoś kliknie w jego reklamy z programów partnerskich i tym samym zbierze trochę dodatkowego grosza... Powodów jest więcej o których nie ma sensu już pisać. Dlatego też serwis chomikuj.pl, przed faktycznym pobraniem pliku na dysk, WYRAŹNIE Cię informuje (zielona ramka), jeżeli pobieranie odbędzie się na Twój właśnie koszt.


Mam nadzieję, że informacje tu zwarte, przynajmniej w większym stopniu objaśniły Ci działanie opcji FREE.

Jeżeli jeszcze nie zapisałeś się u mnie po darmowe transfery, możesz to zrobić tutaj:

 

e-mail
IMIĘ:
 Polityka Prywatności 

UWAGA: wpisz poprawne imię! Pole to, służy mi tylko i wyłącznie do personalizacji wysyłanych do Ciebie wiadomości!

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam!! Dziękuje za instukje.Polecam ją innym, napewno z nich skorzystam
POZDRAWIA Maciej

Anonimowy pisze...

Bardzo dobra instrukcja.Nie znając powyższych zasad dałem się nabrać na Free.Teraz już wiem o co chodzi.Pozdrawiam.Piotrek:)

Anonimowy pisze...

sorry ale ja nie korzystam dla mnie to śmieszne bo za pobieranie jest nie zbyt wygórowana cena idzie wytrzymać ale szczerze tego nie neguje jak kogoś stać komuś użyczyć za FREE. to i ja się pod tym podpisuje. POZDRAWIA Adam

Prześlij komentarz