28 marca 2010

25. Darmowe statystyki

Czyli jak wstawić licznik odwiedzin na swoją stronę w portalu chomikuj.pl. Nie będziemy jednak zakładać byle jakiego licznika, który będzie wyświetlał nam tylko ilość odwiedzin. Założymy sobie taki, który pokarze nam również skąd ludzie przychodzą do naszego profilu, z jakich przeglądarek internetowych korzystają, a nawet co wpisują w google, trafiając do naszego chomika. Licznik posiada jeszcze kilka dodatkowych danych o których wspomnę w dalszej części niniejszego artykułu.


Po co nam licznik i statystyki?

To bardzo ważne pytanie. Licznik i statystyki, to coś więcej niż tylko "bajer" na stronie. To bardzo potężne narzędzie marketingowe! Dzięki statystykom, dowiemy się jaka jest skuteczność naszych działań zwiększających popularność, dowiesz się kiedy na chomiku panuje największy ruch, co możesz wykorzystać do swoich własnych celów, zbadasz skuteczność swoich wpisów w rozmowach chomikowych oraz wiele innych istotnych dla naszego sukcesu czynników.


Jak wykonać własny licznik? Czy to jest trudne?

Nie będziemy nic programować, ani uczyć się skomplikowanych kodów. Od liczników i statystyk są specjalnie do tego celu stworzone serwisy internetowe. Jest ich dość sporo w naszym polskim Internecie. Uprościmy sobie zatem zadanie i wykorzystamy jeden z nich. Nie martw się. Nie jest to nic skomplikowanego. Wystarczą Ci umiejętności typu "kopiuj -> wklej" ;-)


Dlaczego akurat www.darmowe-statystyki.com ?

Wybrałem ten serwis ze względu na prostotę jego obsługi, łatwy dostęp do statystyk, dziecinnie prosty mechanizm zakładania licznika na swoją stronę oraz dlatego, ponieważ jest w pełni darmowy!. Myślę, że większość użytkowników portalu chomikuj.pl, ceni sobie czas, zatem ten serwis powinien Cię zainteresować.


Zakładamy nowe konto

Aby móc korzystać z licznika i statystyk, musimy się zarejestrować tworząc w ten sposób swoje konto. To właśnie na nim będziemy później sprawdzać większość statystyk naszego chomika.
-wchodzimy zatem na stronę www.darmowe-statystyki.com.
-Po lewej stronie klikamy w opcję nowe konto
-Wypełniamy puste pola danymi o które jesteśmy proszeni
-Klikamy w przycisk "rejestruj" i postępujemy zgodnie z instrukcją na ekranie


Mamy już założone nowe konto dla naszych statystyk

Jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, teraz będziesz mógł zalogować się do swojego konta. W tym celu kliknij w opcję "zaloguj", wpisz podany podczas rejestracji adres e-mail oraz hasło.


Tworzymy nowy, darmowy licznik odwiedzin dla naszego chomika

Klikamy po lewej stronie menu w link "licznik i stats"

Zrzut ekranu darmowe statystyki


Klikamy w czerwony napis "Aby dodać nowy licznik kliknij tutaj"

Zrzut ekranu darmowe statystyki


Konfigurujemy nasz nowy licznik

Zrzut ekranu darmowe statystyki

1. Tematyka strony - wybieramy cokolwiek. Najbardziej pasuje "Internet"
2. Tytuł - wpisujemy nazwę naszego licznika - dowolna
3. Ilość wejść - podajemy liczbę od jakiej licznik ma zacząć zliczanie. Zostaw 0
4. Ilość cyfr na liczniku - zalecam ustawić 6
5. Wzór licznika - wybierz wygląd dla swojego nowego licznika
6. Dodaj licznik - kliknij aby utworzyć swój nowy licznik


W szarym okienku, pojawił się Twój unikalny kod licznika. Zaznacz go w całości lewym przyciskiem myszy, następnie kliknij prawym i wybierz "kopiuj"

Zrzut ekranu darmowe statystyki


Teraz przejdź do swojego chomika klikając w "edytuj mój profil i opcje"

Zrzut ekranu edycja profilu chomikuj.pl


Kliknij w przycisk HTML

Zrzut ekranu edycja profilu chomikuj.pl


Pojawi się biała ramka do bezpośredniego wpisywania kodu HTML. Klikamy w niej prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy opcję WKLEJ. Pojawi się wówczas nasz skopiowany wcześniej kod licznika

Zrzut ekranu edycja profilu chomikuj.pl


Zaakceptuj wklejony kod licznika, poprzez naciśnięcie przycisku "Aktualizuj"

Zrzut ekranu edycja profilu chomikuj.pl


Na koniec zapisujemy wszystko przez naciśnięcie przycisku "Zapisz zmiany"

Zrzut ekranu edycja profilu chomikuj.pl


GOTOWE! Teraz możemy zobaczyć na naszej stronie głównej chomika, jak wyświetla się nasz nowy licznik, w zależności od wyglądu jaki sobie wcześniej wybraliśmy.
No dobrze, mamy licznik, ale teraz chcemy oglądać nasze statystyki. Wchodzimy więc ponownie na www.darmowe-statystyki.com. Jeżeli byliśmy wcześniej zalogowani, od razu będziemy na naszym koncie, jeżeli nie - zaloguj się.

Klikamy w menu po lewej stronie na link "licznik i stats"

Zrzut ekranu darmowe statystyki


Aby zobaczyć nasze szczegółowe statystyki, klikamy w opcję "zobacz" przy naszym utworzonym wcześniej liczniku

Zrzut ekranu darmowe statystyki


Ponieważ nowy licznik nie posiada jeszcze danych i niemal wszystkie statystyki są puste, dla naszej wygody posłużę się danymi jednej z moich stron. Opiszę Wam co oznacza każda kolumna

Wykres odwiedzin

Zrzut ekranu darmowe statystyki

Tabela ta, pokazuje nam ile nowych osób odwiedziło nas w ciągu obecnej doby. Widzimy tutaj również statystyki odwiedzin z poprzednich dni.
Jak zliczane są odwiedziny?
Przykład: wchodzimy na stronę, licznik przekręca się o 1 więcej. Jeżeli ta sama osoba w ciągu tej samej doby wejdzie jeszcze kilka razy na tą samą stronę, licznik nie przekręci się już o kolejne odwiedziny! Tabela ta jest zatem najbardziej istotnym elementem, ponieważ pokazuje nam prawdziwą ilość nowych wejść na stronę.


Wykres odsłon

Zrzut ekranu darmowe statystyki

Z tego wykresu, dowiemy się ile razy odwiedzający nas internauci, otworzyli naszą stronę. W przeciwieństwie do tabeli odwiedzin, wykres odsłon liczy każde kliknięcie w obrębie naszego profilu.
Przykład: wchodzimy na stronę. Licznik odsłon przekręca się o jeden w górę. Klikamy w jakiś folder, licznik odsłon przekręca się o kolejną pozycję w górę, ponieważ wejście w folder spowodowało kolejną odsłonę naszego profilu. Liczona jest zatem każda odsłona naszej strony. Jeżeli ta sama osoba w ciągu doby wejdzie na waszą stronę 20 razy, to licznik odsłon przekręci się o 20 wzwyż.
Po co nam odsłony?
To bardzo istotne dane. Za ich pomocą widzimy, czy odwiedzający nas internauci "chodzą" po naszej stronie/profilu, czy od razu "idą" dalej nie znajdując u nas nic ciekawego. Jeżeli liczba odsłon jest przynajmniej 2x większa niż liczba odwiedzin, oznacza to, że odwiedzające nas osoby, weszły przynajmniej w jeden folder. Mamy tym samym sygnał, że mamy całkiem interesujący profil.


Top 20 Referer

Zrzut ekranu darmowe statystyki

Świetna tabela! Pokazuje nam bowiem, skąd przybyli odwiedzający! Widzimy w niej linki do stron z których nastąpiło kliknięcie, powodujące przeniesienie do naszego profilu. Linki w tej tabeli są aktywne, co jest niezmiernie wygodne. Możemy w nie szybko kliknąć, aby zobaczyć dokładnie miejsce z którego nastąpiło wejście. Linki otwierają się w nowych kartach przeglądarki dla naszego komfortu obsługi statystyk.
Dane w tej tabeli, dotyczą minionej doby.


Ostatnie 10 Referer

Zrzut ekranu darmowe statystyki

Bardzo podobna tabelka do tej poprzedniej z tą różnicą, że pokazuje nam oprócz linków spod których internauci trafili na naszą stronę, datę i godzinę ostatnich dziesięciu wejść.


Top 20 Wyszukiwanych fraz

Zrzut ekranu darmowe statystyki

Widzimy tutaj linki z których przybyli odwiedzający. Różnica od poprzednich tabel jest taka, że są to linki w wynikach wyszukiwania google. Po kliknięciu, widzimy co internauta wpisał w google, że trafił na naszą stronę. Obserwujemy tu zatem, poniekąd naszą pozycję w wyszukiwarce google. Bardzo ciekawa tabelka. Z biegiem czasu można się nieźle zdziwić co ludzie potrafią wpisywać w wyszukiwarkę ;-) Tabelka pokazuje też oczywiście ilość kliknięć na wpisywane hasło.


Dalsze tabelki, posłużą nam jako ciekawostka:

Top 10 Wyszukiwarek z których korzystali użytkownicy:

Tabelka pokazuje nam z jakich wyszukiwarek trafiają do nas odwiedzający. Widzimy ilość kliknięć z każdej z nich.


Tabela Rozdzielczości

Patrzymy jakie rozdzielczości monitora posiadały odwiedzające nas osoby. Dane przydatne raczej dla osób projektujących strony internetowe niż dla właściciela chomika, ale z ciekawości można sobie popatrzeć.


Tabela Systemów Operacyjnych

Pokazuje z jakich systemów operacyjnych korzystali odwiedzający nas internauci.


Tabela Przeglądarek

Widzimy z jakich przeglądarek korzystały odwiedzające nas osoby. Zestawienie bardzo przydatne dla projektantów stron internetowych, którzy borykają się z problemami interpretacji kodu html przez przeglądarki. Za pomocą tej tabeli, zobaczysz która z przeglądarek internetowych jest najbardziej popularna i z której korzysta najwięcej internautów.


Szczegółowa analiza ostatnich 25 odwiedzających:

Pokazuje adresy IP (ang. Internet Protocol) odwiedzających nas ostatnich 25 osób, nazwę przeglądarki internetowej z której korzystali w danym momencie, datę i godzinę wejścia na nasza stronę jak również rozdzielczość ekranu jakiej używali odwiedzający.


Istnieje jeszcze wiele serwisów internetowych za pomocą których możesz założyć sobie licznik i statystyki swojej strony. Różnią się one przede wszystkim funkcjonalnością!

http://liczniki.org/
Wskazywane przez chomikuj.pl Dość rozbudowane, ale nie polecam początkującym użytkownikom komputerów/internetu. Obsługa według mnie jest nie najwyższych lotów.

http://longertail.pl
Rewelacja! Administrator tej strony często blokuje rejestrację nowych użytkowników, a po jakimś czasie ją włącza. Nie wiem dlaczego tak robi, ale licznik i statystyki są według mnie jedne z najlepszych w sieci (z wersji darmowych oczywiście).

Jeżeli chcecie, możecie podać w komentarzach więcej stron z licznikami i statystykami. Na pewno przydadzą się niektórym użytkownikom chomika i nie tylko :-)

1 komentarze:

e-biznes pisze...

Artykuł świetny, naprawdę otwiera nowe możliwości w postrzeganiu chomika :) Pozdrawiam

Prześlij komentarz