30 kwietnia 2010

31. Jak zrobić sondę wyboru?

Sonda wyboru to pewien formularz, który umożliwia nam zebranie opinii innych na zadany temat. I tak dla przykładu, możemy zapytać użytkowników chomikuj o to, czy podoba im się nasz profil. Odwiedzający nas będą mogli głosować na tak lub nie. To jest jednak bardzo banalny przykład. Umiejętnie wykorzystana sonda, potrafi przynieść ogromne korzyści.

Zastanawiałem się jaką sondę Wam tu pokazać, ponieważ Internet aż roi się od tandetnych skryptów, które służą jedynie reklamie stron z których go pobieramy. Oczywiście mógłbym pokusić się o napisanie samemu takiego skryptu, ale nie miało by to zastosowania na chomiku. Dlaczego? ponieważ byłby tu potrzebny dostęp do bazy MySQL, a tej przecież administratorzy chomika nam nie udostępnią z oczywistych powodów.

Pokażę Wam zatem sondę pozbawioną reklam, z pięknymi możliwościami konfiguracyjnymi. Można ją wykorzystać na chomiku oraz innych stronach internetowych. A oto jej przykład. Sprawdź jak działa.Jak zrobić własną sondę na chomika?


Zacznijmy od wejścia na stronę http://sonda.hanzo.pl/kreatorSondInternetowych.
Aby przystąpić do tworzenia nowej sondy, kliknij w obrazek na środku strony, lub w link "stwórz własną sondę".

Dalej pozostaje nam już tylko zwykła konfiguracja.
Do wyboru mamy również kilka stylów różniących się kolorami:Możemy również zmienić ustawienia czcionki oraz nadać tytuł naszej sondzie:W lewym górnym rogu strony konfiguracyjnej, mamy bieżący podgląd jak będzie wyglądała przyszła sonda. Dodatkowo mamy możliwość zmiany kolorystyki:Abyś łatwo zrozumiał(a) jak wpisać pytanie i odpowiedzi, wszystkie pola zostały wypełnione przykładowymi danymi. Dzięki temu od razu zorientujesz się co i jak wpisać. Na samym końcu pozostaje nam jedynie kliknąć w buton "zapisz sondę i generuj kod". Ukaże nam się wówczas gotowy kod html, który należy wkleić w edycję naszego profilu.

Jak wstawić kod do swojego chomika?
Przejdź do swojego chomika klikając w "edytuj mój profil i opcje"

Zrzut ekranu edycja profilu chomikuj.pl


Kliknij w przycisk HTML

Zrzut ekranu edycja profilu chomikuj.pl


Pojawi się biała ramka do bezpośredniego wpisywania kodu HTML. Klikamy w niej prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy opcję WKLEJ. Pojawi się wówczas nasz skopiowany wcześniej kod. Kod wklejamy tam, gdzie dokładnie chcemy mieć swoją sondę.

Zrzut ekranu edycja profilu chomikuj.pl


Zaakceptuj wklejony kod, poprzez naciśnięcie przycisku "Aktualizuj"

Zrzut ekranu edycja profilu chomikuj.pl


Na koniec zapisujemy wszystko przez naciśnięcie przycisku "Zapisz zmiany"

Zrzut ekranu edycja profilu chomikuj.pl


Gotowe :-)

Ciesz się swoją sondą i obserwuj wyniki na zadane pytanie.

0 komentarze:

Prześlij komentarz