16 grudnia 2010

36. Co to za format?

Dziś omówię Wam podstawowe formaty plików Video z jakimi macie do czynienia pobierając filmy z Internetu. Jak się okazuje nie wszyscy wiedzą, czym się różnią i w ogóle co to jest format pliku Video. Spore grono osób nie radzi sobie również z odczytaniem niektórych formatów.

Format pliku (zwany też rozszerzeniem) - to pewien standard zapisu informacji w pliku danego typu. W naszym przypadku - typu wideo. Wyróżniamy całkiem sporo formatów (rozszerzeń) plików wideo. Oto one:

1. 3GP
2. ASF
3. AVI - otwierasz za pomocą: AllPlayer, Subedit Player.
4. DV
5. DVD - otwierasz za pomocą: AllPlayer, PowerDVD.
6. FLV - otwierasz za pomocą: FLV Player, Winamp.
7. M2TS
8. MKV
9. MOV
10. MP4
11. MPG
12. Ogg
13. SMV
14. SVCD
15. TS
16. WMV
17. VCD
18. RMVB - otwierasz za pomocą: Real Alternative, AllPlayer.

Wytłuszczoną czcionką, zaznaczyłem formaty które będziemy omawiać. Jeżeli potrzebujecie informacji o pozostałych rozszerzeniach, piszcie w komentarzach, a sukcesywnie będę dopisywał potrzebne Wam informacje.


AVI (Audio-Video Interleave)

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Najbardziej popularny format plików wideo. Filmy z tym rozszerzeniem otworzysz niemal w wszystkich dostępnych na rynku playerach. Ze swojej strony polecam AllPlayer lub Subedit Player według uznania.
Format AVI jest specjalną odmianą formatu RIFF. Od formatu RIFF zapożyczono sposób zapisywania danych poprzez ich podział na części. Każdy „kawałek” oznaczany jest identyfikatorem FourCC. Format AVI rozszerza tę technologię, dodając dwa lub, opcjonalnie, trzy „podkawałki”. Pierwszy z nich (hdrl) stanowi nagłówek pliku i zawiera metadane określające plik video, takie jak rozmiar obrazu i liczbę klatek. Drugi „podkawałek” (movi) zawiera właściwe dane audiowizualne. Trzeci, opcjonalny (idxl), gromadzi informacje o położeniu „kawałków” wewnątrz pliku AVI.

Zapisywanie danych umożliwia proces zwany kodowaniem, zaś odczyt - dekodowanie. Technologia RIFF wykorzystana w formacie AVI daje możliwość kodowania danych nieskompresowanych lub poddanych kompresji. Najczęściej stosowane w nim formaty kompresji obrazu to XviD, DivX, Intel Real Time Video, Indeo, Cinepak, MJPEG, Editable MPEG, VDOWave, ClearVideo/RealVideo, QPEG, MPEG-4 część 2 i inne.


DVD (Digital Video Disc lub Digital Versatile Disc)
Standard zapisu danych na optycznym nośniku danych, podobnym do CD-ROM (te same wymiary: 12 lub 8 cm) lecz o większej pojemności uzyskanej dzięki zwiększeniu gęstości zapisu.
Standard DVD rodził się dość długo i w trudach głównie za sprawą rozbieżności pomiędzy firmami co do proponowanych rozwiązań technicznych.

Dopiero po koniec 1996r osiągnięto porozumienie i ruszyła produkcja. Najpierw w Japonii a na początku 1997r w USA. Mimo niewielkiej ilości tytułów w USA przez pierwsze dwa tygodnie od premiery sprzedano blisko 19.000 płyt a do grudnia 1997r ponad milion.

Rok 1997 zamknął się ponad 600 tytułami i ponad milionem sprzedanych płyt. Do naszego kraju technologia DVD zawitała oficjalnie dosyć późno bo dopiero w czerwcu 1998r kiedy to Warner Home Video jako dystrybutor oraz Philips jako dostawca sprzętu rozpoczęli sprzedaż. W ofercie znalazło się 10 tytułów z polskimi napisami oraz dwa odtwarzacze.

Jak już wspomniałem płyta DVD wygląda jak zwykła płyta CD jednak tutaj podobieństwa się kończą. Wykorzystanie lasera o krótszej długości fali pozwoliło zmniejszyć wielkość pit-a (rowka na płycie) oraz odstępy pomiędzy ścieżkami, zabiegi te pozwoliły zwiększyć pojemność płyty blisko siedmiokrotnie a dodatkowa możliwość produkcji płyt dwustronnych i dwuwarstwowych zwiększa przewagę DVD nad CD do ponad 26 razy. Tak wielka pojemność płyty DVD wydaje się praktycznie nie ograniczona jednak już dziś potrafimy ją zapełnić materiałem filmowym i właśnie z myślą o filmach powstało DVD.

Dawniej proponowano by DVD oznaczało Digital Video Disk jednak z czasem nazwę zmieniono na Digital Versatile Disc co miało podkreślić uniwersalność DVD jako nośnika.


FLV (FLash Video)

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Format używany głównie na stronach internetowych. Został stworzony przez Macromedia, a po przejęciu firmy w kwietniu 2005 jest rozwijany przez Adobe Systems.

Plik .flv można odtworzyć za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej z wtyczką Adobe Flash Player lub Gnash, a także osobnych programów, spośród których wiele udostępnianych jest bezpłatnie, np. Winamp, Moyea FLV Player, FLV Player, ALLPlayer (programy na licencji freeware), Mplayer, VLC media player (programy na licencji GPL).


RMVB (RealMedia Variable Bit Rate)

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

Pliki w formacie RMVB to pliki zakodowane przy pomocy takiego algorytmu jak pliki RM (RealMedia) lecz wzbogacone o możliwość przechowywania strumieni danych o zmiennej przepływności (VBR).
Pliki z rozszerzeniem *.rmvb można pod Windowsem otworzyć np. za pomocą programu Real Alternative.
Pliki RMVB, to pliki zawierające filmy zapisane cyfrowo w bardzo wydajny sposób. Jakość filmu w rozdzielczości PAL jest bardzo dobra już przy bitrate rzędu 500-600 kbps. Dzięki temu, możemy nagrać 3h filmu w formacie RMVB już na jedną płytę CD!. Format bardzo lubiany przez kinomaniaków ze względu na małe objętości plików przy zachowaniu bardzo dobrej jakości obrazu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz