25 grudnia 2010

41. Napęd wirtualny

Przeszukując Internet w poszukiwaniu plików, czasami znajdujemy interesujące nas materiały w postaci obrazów płyt. Mają one zazwyczaj takie rozszerzenia:
iso, mds, mdx, b5t, b6t, bwt, ccd, cue, isz, nrg, pdi, cdi.

Co to jest obraz płyty?


To nic innego jak zrzucenie zawartości nośnika dysku CD, na dysk lokalny naszego komputera w specjalny sposób. Nie jest to zwykłe przekopiowanie plików z płyty na dysk!.

Co to jest napęd wirtualny?


To aplikacja / program do "ogłupiania" naszego systemu operacyjnego. Normalnie posiadamy w swoim komputerze fizyczne stacje dysków CD-ROM lub DVD-ROM do których wkładamy płyty CD lub DVD. Niektórzy mają jeden taki napęd, inni dwa.
Żeby uruchomić plik, który jest obrazem płyty, musielibyśmy nagrać go na płytę i dopiero potem odtworzyć w stacji dysków CD-ROM.
A co jeżeli nie mamy czystych płyt? Możemy wówczas stworzyć "dodatkowe napędy" tzw. napędy wirtualne. System myśli, że podłączamy kolejne fizyczne napędy, gdy tak naprawdę to tylko programowy zabieg.

Każdy nasz dysk, łącznie z fizycznymi napędami CD-ROM posiada przypisane tzw. litery dysków. I tak dla przykładu:

Dysk lokalny (C:)
Dysk lokalny (D:)
Stacja dysków DVD (E)


Dodając np. trzy następne, dodatkowe napędy wirtualne, zaobserwujemy coś takiego:

Dysk lokalny (C:)
Dysk lokalny (D:)
Stacja dysków DVD (E)
Stacja dysków DVD (F)
Stacja dysków DVD (G)
Stacja dysków DVD (H)


Na zielono zaznaczyłem przykładowo utworzone trzy kolejne napędy za pomocą programu do tworzenia dodatkowych napędów wirtualnych. To właśnie one będę imitować (emulować) dodatkowe fizyczne stacje dysków w naszym komputerze.

Jak zainstalować obraz płyty w napędzie wirtualnym?


Na to pytanie odpowiem na zamieszczonym poniżej filmie instruktażowym. Film jest prosty do zrozumienia, pozbawiony skomplikowanych definicji po to, aby łatwiej można było zrozumieć jego przekaz. Zapraszam do oglądania :)Jest to jeden z moich pierwszych tutoriali jaki nagrałem, więc było by miło otrzymać od Was komentarze i konstruktywne uwagi.

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

lepiej zainwestuj w lepszy system...

Prześlij komentarz