14 lutego 2010

12. Rodzaje czcionek

Czasami w rozmowach chomikowych, chcielibyśmy zmienić rodzaj czcionki na inną niż jest to ustawione domyślnie. Należy przy tym pamiętać, o bardzo istotnej rzeczy:
używaj tylko i wyłącznie podstawowych czcionek, domyślnie zainstalowanych w Twoim systemie operacyjnym (dla większości pewnie windows).
Jeżeli użyjecie czcionki ją "dogracie" sobie do systemu, Wasza przeglądarka wyświetli Wam ją tak jak trzeba, ale na innym komputerze już nie.
No, chyba że ten ktoś również będzie posiadał u siebie w systemie tą właśnie konkretną czcionkę. Jak się zapewne domyślasz, raczej wątpliwe.
Posługuj się więc tylko podstawowymi czcionkami, najbardziej popularnymi dla chomikuj.pl.
W języku html, wszelkie formatowanie tekstu, odbywa się za pomocą tzw. znaczników. Znaczniki jakie chcemy zastosować, muszą znajdować się pomiędzy ostrymi nawiasami < oraz >. Jak to będzie wyglądało dla zmiany rodzaju czcionki?

<font face="arial">...</font>
Tekst, który wstawisz w miejsce kropek, będzie napisany zadeklarowaną przez Ciebie czcionką.

Przykład:
To jest tekst napisany czcionką: Arial
To jest tekst napisany czcionką: Verdana
To jest tekst napisany czcionką: Times New Roman
To jest tekst napisany czcionką: Courier New
To jest tekst napisany czcionką: Tahoma
To jest tekst napisany czcionką: Trebuchet MS

Czcionki których nazwy składają się z dwóch wyrazów, bierzemy dodatkowo w apostrofy, czyli takie pojedyncze cudzysłowy: 'tekst'

<font face="'Courier New'">...</font>

Korzystanie z innych czcionek niż tu podane, może skutkować tym, że nie wyświetlą się poprawnie w przeglądarkach innych użytkowników.
Powyższe porady możesz zastosować w rozmowach chomikowych, opisach folderów oraz w edycji swojego profilu na chomikuj.pl .

2 komentarze:

Tomasz pisze...

Wszystko ładne i piękne tylko która czcionka jest domyślną czcionką? Bo coś pochrzaniłem i nie umiem już powrócić do podstawowej czcionki.

adam-as pisze...

To nie definiuj jej!!! Zostanie wówczas użyta ta czcionka, którą ma domyślnie w swoich stylach serwis chomikuj. Jak czegoś z tego nie zrozumiałeś, pisz śmiało :)

Prześlij komentarz