6 lutego 2010

3. Nie daj się zablokować!

Z definicji SPAM to nic innego jak niechciane wiadomości.
Możesz je otrzymać pod postacią listu elektronicznego (e-mail), jak również w postaci wpisów w chomikowe rozmowy (tzw. shoutbox).
Wiele osób dyskutowało ze mną na chomiku, dywagując co jest spamowaniem, a co nim nie jest. Jak by nie było, użytkownicy chomikuj.pl, szybko dadzą Ci do zrozumienia, że spamem jest po prostu to czego nie chcą u siebie na profilach oglądać, oraz czytać. Możesz zostać na przykład zablokowany nie tylko przez użytkownika swojego profilu, ale również przez administrację serwisu. Będąc u kogoś na liście zablokowanych, nie możesz pozostawić u nich żadnego wpisu.

Możesz mieć różne teorie na temat spamowania, ale przyjmij do wiadomości, że użytkownicy serwisu chomikuj.pl, zablokują Cię, jeżeli nie spodobają im się Twoje pozostawione wiadomości w ich shoutboxach.


Jak "przeżyć" w chomikowych rozmowach?


Stosuj kilka prostych zasad, które zostały zaczerpnięte nie tylko z netykiety internetowej, ale przede wszystkim z ludzkiej kultury osobistej.

Nie pisz czcionką większą niż jest to konieczne. Używaj maksymalnej wielkości do 18px (pikseli). Im większa czcionka, tym mniejsze szanse, że ktoś Cię odwiedzi i zwróci na Ciebie uwagę. Czcionka ogromnych rozmiarów, jest wyrazem amatorstwa, "szczeniactwa" i synonimem niedojrzałego użytkownika internetu. Pisanie przesadnie dużym tekstem, sprawia zazwyczaj efekt odwrotny do zamierzonego.

Nie wklejaj obrazków o treściach pornograficznych, wulgarnych, nawołujących do przemocy, rasizmu lub nietolerancji wobec innych użytkowników. Myślę, że to nie wymaga dodatkowego komentarza

Nadawaj swoim prywatnym wiadomością tytuły!. Wierzcie lub nie, ale nie ma nic gorszego jak otrzymywanie po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt wiadomości dziennie, bez żadnego tematu. Lista wiadomości tworzy wówczas jeden "zlany" blok tekstu, przez który zaczynamy się gubić w swojej skrzynce. Takie zjawisko może spowodować, że zapomnimy komuś odpisać, lub po prostu go pominiemy i umknie naszej uwadze.

Nie pisz bez potrzeby SAMYMI DUŻYMI LITERAMI, ponieważ oznacza to krzyk. Nikt nie lubi jak się na niego krzyczy, a i czytanie jest o wiele łatwiejsze, bardziej zrozumiałe, jak się czyta prawidłowo zapisany tekst uwzględniający małe i duże litery.

Pisz poprawnie zgodnie z zasadami ortografii. To niebywałe, ile jest małoletnich osób popełniających wręcz rażące błędy ortograficzne. Istnieją słowniki ortograficzne również w wersji online. Tutaj możesz szybko i sprawnie w kilka sekund sprawdzić swoją pisownię http://www.korektor.net/slownik.html. Osoby które mają problem z literówkami lub ortografią, mogą bezpłatnie skorzystać z podanego narzędzia.

Pokaż swoją kulturę osobistą. Używaj słów proszę, dziękuję, przepraszam. Jeżeli ktoś udostępni Ci darmowy transfer na cokolwiek chciałeś, po prostu podziękuj tej osobie. Być może kiedyś jeszcze będziesz chciał od tego Chomika inne pliki za free. Taki gest to niewiele, a pozostawi po Twoim kontakcie miłe wrażenie.

Polecam:

Spam - czyli jak nie zostać wyklętym na wieki!

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

a propos ortografii: komu? czemu? wiadomościom, nie wiadomością!

chomik piokszy pisze...

Witaj chomiku adam-as to wiadomość bezpośrednio do Ciebie. Chciał bym prosić o odblokowanie zapoznałem się z folderem "Dlaczego zostałem zablokowany" i woglę. Chciał bym bardzo prosić żebyś mnie odblokował.

Prześlij komentarz