26 lutego 2010

18. Co to jest link?

Myślę, że zanim przejdę do opisywania nieco trudniejszych zagadnień, warto sobie zdefiniować niektóre pojęcia używane w języku html.
Co to jest link?
Takie właśnie pytanie otrzymałem już parę razy od piszących do mnie użytkowników portalu chomikuj.pl. Jak widać nie wszystkim ta definicja jest jeszcze znana, zatem pozwolę sobie to wyjaśnić i nieco omówić.

Link, nazywany również, hiperłączem, odnośnikiem lub odsyłaczem, jest swego rodzaju odwołaniem zamieszczonym w dokumencie, lub stronie internetowej. Po kliknięciu w link, przenosimy się na stronę lub miejsce z którym był skojarzony.
Link może być używany w tekście, lub obrazku (zdjęciu grafice itp).

Kiedy stosujemy linki?
Linki stosujemy wtedy, kiedy chcemy skierować kogoś na inną stronę lub podstronę w internecie. Posłużę się tutaj przykładami, aby lepiej to zrozumieć.

To jest link do podstrony niniejszego bloga, opisującej przykład zastosowania linków w połączeniu z obrazkami, zdjęciami lub grafiką.

Jak wygląda zwykły, typowy kod dla odnośnika tekstowego?
<a href="link do strony">Widoczny tekst</a>

Teraz zamieńmy to na konkretny przykład. Jako link do strony, podamy adres do portalu chomikuj.pl czyli:
http://www.chomikuj.pl
natomiast jako widoczny tekst, wpiszemy:
Twoje nieograniczone miejsce na pliki

Przykład:
Twoje nieograniczone miejsce na pliki

Używanie linków, odnośników, czy tak zwanych hiperłącz do innych stron, jest dość powszechne w Internecie i myślę, że opanowanie kodu html potrzebnego do jego wstawienia, nie sprawi Ci wielkiego kłopotu.

Warto przeczytać:
- Jak zrobić, aby obrazek również był linkiem prowadzącym do innej strony?.

0 komentarze:

Prześlij komentarz